Wednesday, December 30, 2015

Lezecké denníky 5 - Marhába (December 2015)

Cestovná kancelária Váňa Tours už v auguste poukázala na lacné letenky do Marakešu, čím udala jasný smer našim aktvitám na december. Keďže do Maroka sa oplatí ísť na dlhšie ako na víkend letíme v nedeľu z Dublinu a vraciame sa presne o týždeň. Mojim spolulezcom na tento trip je Jano, ktorý prilieta z Bratislava v sobotu poobede a spiatočnú letenku má v pondelok ráno. Rovnaký itinerár letov má aj Bešo, ktorý si k tomu pridáva cestu vlakom..
Jana s Bešom čakám na konečnej autobusu 747 v Dubline na Heuston station a ideme ku nám (Guinness storehouse), kde riadne dávame alkoholy na privítanie. Na siedmu sa presúvame do nášho lokálneho pubu - Pifko, kde veselo pokračujeme a tak Guinness aj Plznička tečú potokom. Keď už začínajú tiecť potokom aj proti prúdu, tak sa presúvame kolísavým krokom spať.
Ráno ideme s Janom ku mne do roboty vytlačiť letenky do a z Marakešu, pretože tam na letisku neakceptujú letenku v mobile. Poobede sadáme na 747 a na letisku sa stretávame s ostatnými chalanmi. Ideme v zostave Váňa, Bešo, Marek, Vilo, Jano a ja. Siedmy člen výpravy - marokánec Dušan sa k nám pridá až v Marakeši.
Letisko Marakeš
V príručnej batožinu berieme len spacáky, karimatky a veci na oblečenie a vždy na dvoch máme spoločný batoh s lezeckým materiálom, singláčom lanom, a varičom s ešusom. Na Dublinskom letisku ešte dopĺňame zásoby perorálnej dezinfekcie značky Ruský štandard a do Maroka prilietame už v úplnej tme po približne tri a pol hodinách letu. V príletovej hale je potrebné vypísať imigračný formulár, takže pero sa celkom zíde. Samozrejmosťou je aj pas. Peniaze vymieňame ešte pred colnou kontrolou, ale dajú sa zameniť aj v príletovej hale, alebo vybrať s bankomatu. S bankomatom môže byť niekedy na letisku problém, že nemá dosť bankoviek, ale nám sa to nestalo. Kurz je približne 1EUR:10DH.
V príletovej hale nás už čaká Dušan a okamžite ako vídeme von, vrhajú sa na nás miestni taxikári s predraženými ponukami na odvoz. My ich odbíjame a za 30 Dirhamov na osobu berieme autobus číslo 19 z letiska priamo na hlavné námestie Jamaa El-Fna.
Po vystúpení z autobusu nás ovalí pach Marakešu. Prechádzame cez námestie a nejako sa nám podarí úzkymi uličkami len s vytlačenou google mapou donavigovať k hostelu Kif Kif. Tesne pri hosteli nás odchytáva týpek a privádza nás priamo k dverám. Samozrejme potom si za to pýta od majiteľa všimné. Sprievodca v Maroku vačšinou žije z toho, že turistov privedie do rôznych obchodov či na ubytovanie alebo reštaurácie. Majiteľ mu z útraty turistov dá nejakú províziu. Samozrejme v konečnom dôsledku to zaplatí zákazník. Ak viete kam idete kľudne miestnych ignorujte aj keď sú dosť vtieraví a osobný priestor im nič nehovorí.
Kif Kif
Hostel Kif Kif je celkom v pohode a má normálne európske toalety. Spíme v miestnosti pre 10-tich asi za 60DH na osobu aj s raňajkami, ktoré pozostávajú z placky s maslom a nejakým syrom. Kif-kif inak znamená hašiš, ktorého produkcia je v Maroku približne v objeme 800 milónov dolárov ročne. Distribúcia, kupovanie ale aj užívanie je však trestné a hrozí až 10 ročné väzenie. Rozhodne sa neodporúča kupovať od ľudí, ktorí ho ponúkajú na ulici pretože medzi nimi je mnoho agentov provokatérov. Keď už tak sa treba spýtať na hosteli.
Trhovisko
Ubytujeme sa a ideme sa prejsť na námestie kde si dávame čerstvo spravený pomarančový džús za 4DH a neskôr sa nechávame zlákať na tradičné Marocké jedlo tajin a ja si dávam zeleninový kuskus. Unavení po ceste sa vraciame na hostel spať. 
Ráno
Skoro ráno po raňajkách prechádzame s báglami na autobusovú stanicu, kde berieme bus za 130DH do mesta Tighdir. Týmto smero prevádzkujú autobusy tri spoločnosti: Supratours, STCR, a CTM. Všetky majú približne rovnakú cenu, takže nejak sa neoplatí vymýšľať. Na stanici nás miestni presviedčajú za 250DH na minibus, ale keďže vieme kam ideme, tak ich opäť odmietame a sadáme do luxusného autobusu, kde sme skoro sami.
Po asi 15 minútach cesty cez mesto nás prekladajú do druhého - horšieho autobusu a konečne opúšťame Marakeš cez pohorie Atlas na juh a potom východ do 360km vzdialeného cieľa našej cesty - Todra Gorge. Cesta autobusom cez pohorie vedie riadne kľukatou cestou priesmykom v nadmorskej výške nad 2000mnm. V polke cesty, jedna teta rozgrcia partiu a v tomto duchu pokračujeme po krátkej 45 minútovej prestávke cez malé dedinky dole do údolia.
Priesmyk
Ďalšie väčšie mesto na našej ceste je Ourzazate, kde na chvíľu zastavujeme. Potom ešte zastavíme na 45 minút na pumpe, kde stretávame dvoch slovákov so značkou TO na cestovnom endure. Prechádzame vedľa filmových štúdií a po viac ako 9 hodinách cesty prichádzame za šera do Tighdiru.
Hneď ako vystúpime z autobusu vrhajú sa na nás miestne supy a Váňa sa dáva do reči s týpkom, ktorý má vizitku hostela Etoiles situovanom hneď pri vstupe do údolia Todra. Tu už Váňa bol pred piatimi rokmi je aj našim cieľom, takže sa dohadujeme s Omarom, že nás tam vezme. Najprv ideme nakúpiť do mesta potraviny a balenú vodu a batožinu si zatiaľ nechávame na autobusovej stanici. Omar nám ukazuje ručne písané odporúčacie listy v češtine a v iných jazykoch od jeho predchádzajúcich klientov. Tiež sa chváli expirovaným preukazom od miestneho úradu a hovorí nám, že on je aj horský vodca. Jano a Marek berú fľaše na benzín a idú s ním na pumpu natankovať palivo aby sme mali na čom variť.
Zotmieva sa už okolo pol siedmej do úplnej tmy a my za 5DH nastupujeme do minibusu pre 16 ľudí. Batohy dávame na strechu a tlačíme sa k 19-tim ľuďom, ktorí už tam sú. Dostávame povel zatiahnuť záclonky na oknách aby policajti nevideli koľkí sme tam natlačení a asi za 16km prichádzame k hostelu. Cesta je naozaj zaujímavá a keďže vačšina ľudí ide až na koniec dediny celkom sa tlačíme. Kultúra cestovania musí byť.
V hosteli nám majiteľ najprv ukazuje izby za 60DH na osobu a noc, ale nám sa to vôbec nepozdáva a tak vyjednávame, že my chceme voľačo lacnejšie. Nakoniec nás privádza do veľkej miestnosti s lavicami pozdĺž stien a dvoma stolíkmi a vraví že to môžeme mať za 30DH na noc. V cene je aj teplá sprcha v hlavnej budove. To berieme, pretože sa sem presne siedmi zmestíme. Dole na hosteli stretávame brata a sestry z čiech a pri večeri sa zoznamujeme. Je tu aj WIFI, takže závislí jedinci majú možnosť prihlásiť sa na siete a dať vedieť rodinám, že sme OK.
Po večeri berieme čelovky a ideme všetci s Váňom robiť vertikálny geocaching. Po asi 20 minútach hľadania, keď už to skoro vzdal nachádza v skale 7m nad terasou poklad, ktorý tu uložil pred piatimi rokmi a veľmi veľmi sa teší. Takého dojatého som ho videl naposledy na videu po dolezení cesty na Chimu. Oslavujeme koštovkou pokladu a ideme sa prejsť nočným kaňonom. Steny sú naozaj impozantné aj v noci, keďže vidieť len úzky pásik oblohy bez svetelného smogu. Unavení po ceste ideme spať pomerne skoro, lebo miestni vypínajú okolo desiatej agregát, ktorý napája celý hostel. Zapínajú ho až podvečer okolo šiestej keď sa zotmie.
Ráno prebaľujeme lezecký vercajk do ruksakov a okolo deviatej ráno bežím ešte dole do obchodu pre tlačenú verziu lezeckého sprievodcu, ktorého som objednal cez internet pred dvoma mesiacmi. Lezecký obchod Adventures Verticales je celkom slušne vybavený a dá sa tu požičať lezecké vybavenie, ale aj sprievodca na feratové, lezecké alebo turistické výlety. V obchode majú aj campingové vybavenie a plynové karťuše (50DH za malú). Od nášho hostela je to pešo asi 10 minút smerom na Tighdir na pravej strane za malým obchodíkom. Otvorené je väčšinou ráno a potom na chvíľu večer.
Plage Mansour
Vraciam sa naspäť k hostelu v ruke so sprievodcom a s Janom ideme opáčiť skalu do doobeda slnečného sektora Plage Mansour. Slnko tu zájde za skalu až okolo štvrtej, ale lezenie v tejto ročnej dobe je veru aj na krátke tričko. Podvečer sa v kaňone dosť rozfúka a v tieni je kúsok kosa. V noci sa teplota pohybuje okolo 10 stupňov, cez deň v tieni okolo 15, ale ak je človek v sektore na slnku celkom sa to dá aj v tričku a trenkách.
V prvom sektore najprv ideme ľahšie cesty za 5+ (Borgonia City, Meritxel), ale keďže obtiažnosti sú minimálne o pol stupňa nadhodnotené idem opáčiť 6a-čka (L'Habitation Des Etoiles) a potom do 6a+ siek so štartom v previse (Baba, Coeur de Palmier) a na moje prekvapenie všetko púšťa OS. Cesty sú pomerne dlhé a po ostrom vápne. Nohy držia na trenie úplne že všade a jediný problém je, že prvé istenia sú pomerne vysoko. (Pomerne znamená že v jednej z 5 plusiek bol prvý nit asi po 10 metroch lezenia po pilieri). Slabšie povahy si môžu priistiť. Končíme až večer, keď nás prichádzajú pozrieť chalani. Poňali sme to objemovo a s 9timi odlezenými cestami ideme späť na hostel. Aj napriek trošku ľahšej obtiažnosti na väčšinu ciest trebalo 70m lano. V jednej dokonca Jano musel nadliezť aby ma mohol spustiť. Singláč sa oplatí brať do Tody osemdesiatku a do viacdĺžok dvojičky aspoň 50m.
Na terase dávame pokus o varenie čaju a večere, ale zisťujeme, že všetky 3 flaše sú plné nafty a ani jeden z nás nemá varič, ktorý by na ňu fungoval. Takže smer hlavná miestnosť a dávame si marocký čaj s mätou. Pozeráme si sprievodcu od Oxford knights ktorého majú bratia Češi a musím uznať, že je o dosť lepší. Najmä obsahuje názvy ciest a keď som to porovnával s naším tak obtiažnosti plus-mínus sedia. Dohadujem s miestnymi, že nám pôjdu vymeniť tú naftu za benzín a dávam Omarovi stovku, ktorú už nikdy neuvidím. Ponaučenie: nikdy nedaj Marokáncovi peniaze dopredu.
Summer Gardens
Na druhý deň si vyberáme s Janom oblasť Summer Gardens. Rozliezame sa v kúsok ťažších 5+ (Qui Est Alberto, Je Abidul, TamTam), v ktorých sa Jano prejde a ja ich ledva flashujem. Potom sa vymieňame a idem 6a-čka doradu (Rainy Days, Roman et Lili, Le Mer le blue). Na záver pokukujem po krásnej dvojdĺžke úplne vľavo 4+, 6a+ (Ali Ait Abdallah), ktorá nás po riadnom boji púšťa. Duhá dĺžka je riadny morál. Výlez z previsu s veľmi riedkym istením a potom platňa po malých. Padnúť po výleze nemienim tak to valím ďalej. Odlez asi 6m v najťažších krokoch. Skoro som sa po… nádhera proste. Keď skončíme opäť prichádzajú chalani a ideme späť do hostela. Zase sme sa objemovo posnažili - 8 ciest vetko OS.
Neviem aký benzín nám miestni načapovali, ale mne to vo variči jednoducho nechcelo fungovať. Normálny benzín mi hneď chytí. Natlakujem, ofrckám tú pančušku, zapálim zapalovačom a Baf! Tento nešiel na mojom MSR whisperlite proste podpáliť, nech som robil čo som chcel. Dušanove MSR-ko má našťastie poriadny knôt a tak sa nám podarilo uvariť na kastróle požičanom z kuchyne dve kilá šošovice na cibuli. Kastról poriadne začiernený a varič dymil ako moje TDI keď mu naložím za studena, ale podarilo sa. S plackou to je výborná mňamka a k tomu si dávame marocký čaj z čerstvej mäty, ktorý varíme s mojim whisperitom na plynovej kartuši kúpenej z lezeckého obchodu.
Top L'Etute Crue
Na tretí deň vstávame a vyrážeme skôr, pretože opäť ideme do sektora Summer Gardens. Vybrali sme si 11dĺžkovú 5+ L'Etute Crue. Napriek tomu, že máme len 70metrový singláč  ideme do toho. Za všetko hovorí 50m dlhá prvá dĺžka za 5, ktorú Jano s prehľadom prelieza. Ja idem na druhom s báglom kde máme vodu a tenisky, takže sa mi bruchá a previšteky hoc po dobrých chytoch až tak nepáčia. Viac menej sa striedame a po šiestich dĺžkach si dávame prestávku na jedlo a “noviny” v sedielku. Potom pokračujem s ťahaním ja dvoma traverzovými dĺžkami za 5+, lebo už nevládzem liezť so sviňou (díky Jano) a nakoniec sa striedame v troch dhých päťkách až na vrchol.
Jano na vrchu L'Etute Crue (11 dlžok)
Na to že máme za sebou 11 zväčša dlhých dĺžok sme celkom v pohode a po nejasných kamenných mužíkoch triafame zostupovú cestu k hostelu. Cestou ako zostupujeme pozorujeme slnko zapadajúce za hornatý horizont. Popri parádnom bouldri a sektore, ktorý sme pracovne nazvali Bubák pomaly schádzame asi hodinu späť. Už za šera stretávame chalanov, ktorí išli cestu na pilier a potom liezli v sektore Bubák. Sektor sa hlavne Váňovi vôbec nepáčil.
Sektor Bubák
Večer sa zabávame buvnovačkou a demonštráciou varenia večere od miestneho kuchára “Cocka”. Čítaj Koka. Vilo získava novú prezývku Ali Baba a po dôkladnej analýze všetkých možnosti sa rozhodujeme, že namiesto výletu do Sahary budeme ešte jeden deň liezť a potom sa presunieme cez Marakeš k moru. Najviac nás na tom láka predstave, že cestu cez kopce môžeme absolvovať v noci, čo nám ušetrí jeden deň slnečného svetla.
Ráno sa vyberáme najprv na nákup tradičných nomádskych šatiek a trilobitov a potom sa vraciame s Janom po ceste späť do sektora Jardin Des Roches, ktorý je vačšinou v tieni. Jednak nechceme ísť ďaleko a jednak už máme celkom dosť a s v tomto sektore je veľa ľahších ciest. Berieme to do radu všetky 5+ky a s Todrou sa lúčime 6a-čkom (Salamaleykum), čo nám opäť vychádza na 8 ciest, všetko OS. Na to, že sme dnes mali mať rest-day celkom fajn.
Nomád
Okolo štvtej poobede už sme späť pri hosteli a prebalujeme lezecké veci do svine. Darmo čakáme na minibus, ktorý mal ísť o piatej a tak kráčame dole do dediny. Miestni sú nejako menej prívetiví, hlavne po tom čo sme im povedali, že do Sahary nejdeme. (Inak Omar nám to núkal za 300DH čo je slušná cena). Pri lezeckom shope sa dávame do reči s týpkom a vybavuje nám odvoz za 20DH na hlavu. V meste stretávame Omara a ide s nami vybaviť lístky na nočný autobus STCR (jediný čo ide večer).
Potom nás ťahá k svojemu známemu do bufetu, kde si konečne dávame známu šošovicovú polievku Harira. Až na to že je tam viac cíceru ako šošovice a je úplne rozmixovaná. Na vrchu pláva asi pol centimetrová škvrna olivového oleja. Vôbec nie dobrý nápad pred 8 hodinovou cestou autobusom cez priesmyk.
Cesta do Marakešu prebehla pomerne hladko. Prvú polku si nepamätám, potom grcajúci Marokánci, cik pauza a potom už len zjazd do doliny. Dobre som spravil, že som si na cestu zobral kolu a cukríky na cmúľanie. Na autobusovú stanicu prichádzame okolo pol piatej ráno a než stihneme preniesť veci dovnútra stanice už nás ťahá týpek do autobusu, ktorý ide do mesta Essaouira na pobreží. Za 70 DH aj s batožinou nasadáme a okolo šiestej ráno vyrážame na cestu ktorá má síce len do 170 kilometrov, ale čím sme bližšie k Essaouire tým viac stojíme. Fakt že pri každom kaktuse. Cesta je síce rovná, ale Marokánci opäť grcajú.
Či to nemajú z toho jedla.
V Essaouire sa peši presúvame do uličiek Mediny (staré mesto) a po chvíli nájdeme malý Essaouira youth hostel. Keďže chceme ísť ešte pozrieť do druhého hostela (Atlantic hostel) majiteľ spúšťa cenu o 10 DH dole na 50. To je na noc dobrá cena a tak ostávame. Chalani chcú ísť do mesta, ale ja volím alternatívny plán a idem s inou partiou z Dublinu na pláž Sidi Kaouki za surfingom a dobrodružstvom.
Sidi Kaouki
Na pláž berieme taxík pre siedmich a po približne 45 minútach sme tam. Najprv si v jednom z miestnych surf šopov prenajímame 3 surfy a neoprény. Na jedného to víde na celý deň asi 100DH. Potom ešte než si ich oblečieme prenajímame si dva koníky (cca 100DH na hodinu) a ideme sa prejsť po pláži. Prvých päť minút ide týpek s nami, ale potom nás necháva samých a pýta sa či to zvládneme. Jasné. Cestou smerom od začiatku pláže sa koňom vôbec nechce. Dokonca aj do vody chcú ísť len pod nátlakom. O nejakom kluse nemôže byť ani reči. Ledva ich donútime k svižnejšiemu kroku. Naspäť je to iný príbeh. Obidva kone chcú byť prvé a tak v podstate tryskujeme späť. Naštastie pláž je takmer prázdna a na konci v pohode zastavujeme a zosadáme. Koňa len tak navoľno stačí pustiť a on sa už odparkuje.
Sidi Kaouki - na koni
Rovno si obliekame neoprény a ideme sa voziť na pene. Vlny sú ďalej od brehu pomerne dobré ale velmi rýchlo sa zavrú. Voda na to, že je december pomerne teplá a neoprén 3mm je do pohody. Hlavne keď človek trochu pádluje. Najväčší problém mám s tým, že hĺbka vody na pláži je veľmi rozmanitá. Človek po krk vo vode, naskočí na vlnu, prejde päť metrov, padne a zaryje sa držkou do  piesku, lebo je tam 10cm vody. Ide ďalej ku pl'áži. Bum. Zase po krk vo vode. Baví ma to asi 3 hodiny, ale potom sa opäť stmieva a treba odovzdať surfy.
Vraciame sa na hostel a dávam teplú sprchu - paráda. Naši chalani sa vrátili z mesta a tak sedíme hore na terase. Dofajčujeme geocache a bavíme sa. Na hosteli býva s nami ešte jedna rumunka, ktorá cestuje sama a má absolútne hororové príbehy o tom ako na nej po ulici vykrikujú a nadávajú jej. Chalan z nemecka nás zabíja príbehom ako si zobral taxík do Merzoughy a týpek ho odviezol kamsi 50 km do kelu kde nebolo nič len jeden hotel. Tam ho vysadil a odfrčal. Chalan sa šiel pýtať do hotela, že čo to má byť a oni, že keď chce môže v u nich zostať a prenocovať za 3500DH na noc, ale musí vziať dve noci, pretože odtiaľ nič nejde. Nakoniec ho zachránili traja slováci, ktorí išli náhodou autom okolo. Takže ho to stálo len tých 3500. Ak človek ide do Maroka sám musí si dávať fest pozor.
Chalani idú ešte do mesta žiť, ale ja unavený zo surfovačky leziem do postele. Ráno sa presúvame autobusom SupraTours (komfort) späť do Marakeshu a potom taxíkom zo stanice Supratours k hlavnej stanici kde si nechávame batohy za 70DH na hlavu (masaker). Cesta taxíkom nás stála dokopy 70DH pre troch. Keďže sa nám nechce vláčiť batohy, tak kašleme na to a ideme sa túlať po uličkách okolo Jamaa El-Fna a nakupovať suveníry. Začalo ma baviť vyjednávať s domácimi. V podstate netreba mať zlutovanie a pumpnúť ich tak dole ako sa len dá, bez výčitiek. Oni vám tovar predajú aj tak len keď na tom budú mať zisk. Kupujem si marockú bundu za 200DH (zo 400) a chalani asi milión marockých čiapiek. Jano jednu z tých svojich už aj pomenoval. Kusaj.
Na hlavnom námestí si dávame na terase obed a chalani dohuľujú zbytky geocache a okolo štvrtej ideme po batohy. Pred stanicou už nás týpek láme, že nech ideme s ním, ale ja ho tlačím na nižšiu cenu. Vieme, že za 30DH na hlavu sme na letisku autobusom a nakoniec za 150DH si dohadujeme veľký taxík. Na letisku checkujeme batohy a znovu vypisujeme formulár. Po asi piatich kontrolách sme konečne v tax-free zóne na gate. Odmietame zaplatiť 70DH za tretinkové pivo a radšej investujeme do flaše rumu za 110DH. Vymýšľame kamufláž preliatím rumu do džúsových flašiek a riadne dezinfikujeme. Lúčime sa s Dušanom, ktorého let do Londýna odlieta len desať minút pred nami. V lietadle vyjednáme s týpkom tak, že s Bešom a Janom máme poslednú radu pre nás a drzej slovenke, ktorá do nás bez príčiny začala skákať (asi si dovolila lebo slováci) vravím slušne že: “Shut up”. Jano sa jej pomstil tým, že sa vyzul.
Po vzlietnutí mi rum (alebo Janove ponožky?) spraví shut down a budím sa až pri pristávaní v chladnom Dubline. Z letiska berieme veľký taxík za 300DH ... teda vlastne 30Eur a Bešo s Janom spia u mňa. Ráno ich odprevádzam o 6:45 na bus 747 na Slovensko a pokračujem rovno do práce.
Myslím, že agentúra Váňa tours opäť nesklamala a my sme okrem dobrého lezenia mali aj výlet po Maroku. Videli sme inú kultúru a hady sa nám vyhýbali (teda až na toho gumeného v mojich botách ráno a v Janovom spacáku večer). Nedostatok kvality sme nahradili objemom, keď sme za 4 lezecké dni vyliezli 35 ciest dlhých v priemere viac ako 30 metrov. Navyše sme si zaradili do repertoára ďalšiu zimnú lezeckú destinácu a priniesli plné vrece marockých čiapok.


Sunday, December 27, 2015

Lezecké denníky 4 - Nice je nice (November 2015)

V polovici Novembra na stránke Ryanair vyskakuje neodolateľná ponuka spiatočného letu do Nice za 60,- a cestovná kancelária Váňa tours samozrejme organizuje zájazd. Neváhame ani my s Ivanom a pripájame sa k víkendovému pobytu. Lety takmer ideálne. Odlet o 17:30 v piatok a prílet niekedy k polnoci v nedeľu. Človek má ísť predsa po víkende do roboty unavený.
Pevnosť
Do áut sa nás pozbiera celkom veľká partia ôsmich ľudí, a tak berieme dve autá v hnusnej FireFly. Z Nice sa večer presúvame do lezeckej oblasti nad Monakom s názvom La Turbie a cestou dávame pokus o nákup potravín. Obe autá do La Turbie prichádzajú nezávisle, pretože jedna posádka robila nákup v Monaku (posh) a druhá v Nice. Parkujeme a spíme na prázdnom parkovisku na vyhliadke nad Monakom pri starej pevnosti.
Hmla a predhorie Álp
Ráno sa budíme do zahmleného počasia, ale kým všetci vstanú hmla sa roztrhá a vykukne celkom silné slnko. Na sever vidno predhorie Álp a na juh zase kľukaté uličky Monaka a jeho prístav s luxusnými jachtami. Balíme stany a nechávame ich aj so spacákmi v autách. Dvojky sú viac menej jasné. Ja leziem s Ivanom, Váňa s Jankou, Vilo s Erikom a Ďuri s frajerkou Zuzkou. My s Ivanom ideme trochu napred do južného sektora La Loubiere - Left. Lezieme ľahké cesty do obtiažnosti 6a (Surprise) všetko OS alebo Flash. Asi pri druhej ceste si vravím, že kašlem na dekórum a vyzliekam dlhé gate a pokračujem iba v technických boxerkách. Niesom sám, keďže Erik si tiež zabudol kraťasy v aute. Celý deň na slnku a končíme až pri zotmení v ceste Cannelures (5+),  ktorá ma poriadne vytrápi, až tak že tam sadnem. Ach keby som vedel, že to madlo o 5cm ďalej je také dobré.
Sektor La Loubiere
Keďže je napriek tme stále pomerne skoro, tak ideme dole do Monaka prejsť sa. Najprv ideme ku kasínam a obdivujeme Rolls Royce zaparkované v rade, ale celé mesto nám príde príliš sterilné a umelé. Cestou k autu sa zastavíme ešte na Kebab a potom krátky nákup raňajok na ďalší deň. Cestu späť už poznáme a hore na parkovisku pijeme lacné francúzke víno a rozbalujeme stany.
Monako / vzadu Nice
Ráno už to nevieme vydržať a tak sa vydávame dole do dediny na rannú kávu a “noviny”. Kávičku prinesieme aj zbytku partie ktorá zostala baliť stany. Liezť ideme na druhú stranu k jaskyni Big Ben. Zostup z parkoviska je zaujímavý a na viacerých miestach sa treba pridržať za fixné laná. Celkom dobrá rozcvička pred lezením. Borci zostávajú v jaskyni Big Ben a my s Ivanom sa ideme pozriet nižšie na platne v sektore La Gentil.
Trenkové počasie
Tu lezieme päť plusky vo väčinou položenej skale. Asi po dvoch cestách opäť do treniek. Cruxy za plus sú najmä krátke niekoľko krokové prelezy cez brucho alebo malé previšteky. Všetko to púšťa OS a jediná cesta ktorá stojí za zmienku je Yvonne ou la fleur de la passion, ktorú som spojil s druhou dľžkou Vole a Bernard cez pekný výlez. Ivanovi sa tento sektor vôbec nepáči a tak ideme ešte opáčiť jaskyňu Big Ben, kde sú dve tri cesty do 6a.

Sektor Big Ben - vzadu Monako 
Najprv si dávame Si tu vegete t'as rien za 5+ a na záver ľahšiu a krajšiu Bio Taupe za 6a. Pekné lezenie za veľké chyty v kolmej skale. Ešte by sme liezli, ale stmieva sa skoro a nás ešte čaká cesta späť na parkovisko a potom presun na letisko.
High Line
Cestou nahor fotím a obdivujem high-line natiahnutý nad roklinou Big Bena. S Ďurim sme sa zhodli, že to by bola bohovská fotka. High-line, na ňom človek a dole pod ním nič, nič a potom Monako. Balíme veci a vraciame sa naspäť do Nice. Pumpu nachádzame na druhý krát, ale aj keď dotankujem do plnej ručička indikátora sa nevráti do 100%. Otáčam sa dotankovať ešte raz, ale nech robím čo robím stále sa mi nedarí dostať indikátor benzínu na plnú. Nakoniec to vzdávam a s dvoma blokmi od benzínu ideme do FireFly vrátiť auto. Doteraz si myslím že to čidlo majú pokazené naschvál, aby mohli účtovať fiktívne dotankovanie. S týpkom z požičovne sa dohadujem a ukazujem mu bloky z tankovania a vravím mu že keď chce, môže ísť na pumpu so mnou ešte raz. Nakoniec mi vystavuje faktúru na 0 euro, čiže žiadne ďalšie doplatky. Sú to zmrdi.
Jaskyňa v sektore Big Ben
Pri checkine batožiny nastane ešte panika. Keďže som si zacheckoval všetku batožinu (príručnú vám ryanair checkne zadarmo, stačí sa opýtať), vravím Ivanovi, ktorý má pomerne veľký batoh, že keď chce nech si ho dá k Váňovej veľkej batožine. Všetko vybavíme, ideme si sadnúť a Ivan pozerá výsledky futbalu keď zrazu vraví “Kurva, pas”. Jeho občiansky aj pas sú v batožine, ktorá je checknutá na Váňovu letenku kdesi na ceste spleťou dopravíkových pásov k nášmu lietadlu.
Chlapci utekajú naspäť na checkin, vysvetľujú situáciu a teta ich posiela na prílety. Chvíľku tam zvonia na akýsi zvonček a púšťajú ich do príletovej haly, kde o chvíľu na páse prichádzajú oba batohy. Ivan vyberá pas a občianku a idú batohy checknúť ešte raz, tentokrát už bez kľúčových dokumentov.
Cesta do Dublinu je krátka a okolo pol jednej s dobrým pocitom leziem do postele. Ďalší fajn víkend s cestovnou kanceláriou Váňa Tours.





P.S. Viac fotiek v galérii

Saturday, December 26, 2015

Lezecké denníky 3 - Taliansky Espress (Október 2015)

V polke októbra ma pracovné povinnosti volajú do Milána, takže rovno mením spiatočnú letenku zo Soboty na Pondelok večer a presviedčam Ivana Tatranského, že tri dni v Taliansku sú to čo nám treba ku šťastiu. Naštastie toto je pomerne ľahká úloha a tak spokojne bookujem auto v Bergame od Soboty rána do Pondelka večera a Ivan si kupuje letenku z Dublinu do Bergama a späť.
Železničná stanica - Miláno

V sobotu ráno som na letisku Bergamo autobusom z Milána za menej ako hodinu (6,-) a kým priletí Ivan  tak mám čas zbehnúť do outdoor predajne DF sport, ktorá je asi päť minút od letiska a kúpiť plyn na varenie. Ceny majú celkom ľudské a porovnateľné s predajňami v Arcu ktoré sú ale viac lezecky špecializované.
Mapa DF sport pri letisku Bergamo
Auto berieme v EuropCar za 50,- na tri dni. Na letiskový autobus do požičovne sa neoplatí čakať, pretože tie sú od letiska vzdialené menej ako kilometer. Hádžeme veci do auta a vyrážame späť smerom na Miláno do okolia Lago Como, konkrétne oblasti Galbiatte vzdialenej približne 42 kilometrov. Cestou dávame ešte rannú kávičku a zastavíme sa nakúpiť nejaké cestoviny s červenou a tuniakom (naše pravidelné menu)
Po zaparkovaní pod oblasťou zisťujeme, že na mieste je pomerne veľa ľudí, ale dá sa to zniesť. Väčší problém je v to, že sprievodca ktorého máme je automatikou preložený do angličtiny a názvy ciest na skale sú v taliančine. Pýtame sa miestnych a s pomocou google translate sa orientujeme a začíname liezť pekné ľahké cesty okolo 5c v celkom kvalitnom vápne v sektore L’Oasi (Oáza).
Lezieme až do šera a pri aute znižujeme zásoby jedla. Nasleduje nočný presun do údolia Lago di Garda (200km). Parkujeme na super punkovom mieste v Nago-Torbole vo vinohradoch (vďaka Erikovi ze betu z minulého roka). Ráno obdivujeme zasnežené vrcholky hôr a lenivo popoliezame v oblasti Nago v horných sektoroch.
Nago - Torbole ráno
Na obed nás to nejako zlomí a tak sa ideme k autu najesť a trochu mulatovať. Poobede ešte ideme späť do sektora a popoliezame až do večera všetko max. do 6a. Torbole je obtiažnosťou pomerne tvrdé, ale to je celé Taliansko. Potom sa ideme previezť dole do Naga a dať si kávu a hygienu v miestnej kaviarni. Neskôr sa vraciame späť na punkový bivak a varíme parádnu večeru - la pasta al dente di tonno con salsa di pomodoro. Spať zostávame na tomto parádnom fleku a ráno balíme ešte mokrý stan a ideme na nákupy a kávu do Arca.
Arco
V meste obiehame asi milón lezeckých obchodov a kupujeme za lacno lezecký materiál. Jednak náhradu za seknutú dvojičku z prechádzajúceho víkendu (Lezecké zápisky - Nočná mora v Girone) ale aj nový singláč od Mamutu. Laná ale aj iný materiál sa v Arcu ozaj oplatí kupovať. Po obligátnej kávičke sa presúvame autom cez kopec parádnou kľukatou cestou na juhovýchod od Arca do oblasti Ronzo Chienis.
Arco z hora
Oblasť za pomoci GPS nachádzame pomerne ľahko. Trochu máme problém nájsť nástup pod skalu. Tým trochu myslím asi hodinové motanie sa krovím v bahnitom teréne plnom ostružín. Keď už to vzdáme a vraciame sa znechutene k autu Ivan zbadá ešte alternatívnu cestičku viac vľavo a po asi 10 minútach sme konečne pri skale.
Ronzo Chienis
Najprv rozbaľujem stan aby sme ho vysušili na zubatom slnku a potom si dávame na naše počudovanie veľmi pekné cesty. Z cesty aj na fotkách skala vyzerá dosť zle, ale musím povedať, že z celého tripu asi najlepšia skala je práve tu a hlavne celý deň je tu absolútny kľud. Lezieme sami - asi nikto nevie nájsť ten nástup. Dávame len zopár ciest a končíme v La Petite 6a a presúvame sa späť k autu a rýchlo na diaľnicu smer Bergamo.
K letisku prichádzame s predstihom, takže v pohode dotankuvávame do plnej a ideme ešte šopingovať do DF sport nejaké blbosti.
Opäť sa nám potvrdilo, že netreba sedieť na zadku a treba sa vybrať niekam za lezením. Ak sa nazbiera plné auto ľudí, tak náklady na osobu nie sú až také veľké. Aj v dvojici sa to celkom dalo. Pomáha aj to, že Dublin je centrálny hub pre Ryanair a letenky do Bergama sú väčšinou lacné. Nakoniec by som sa s vami rád podelil o pesničku z CD ktoré sme našli v požičanom aute.

Pre www.carpathianclimb.sk - Adino - Adino (2015)

Lezecké denníky 2 - Horor v Girone (Október 2015)

Začiatkom októbra sa Írska Perinbaba akosi pomýlila a spravila na jeden víked pekné počasie. Keďže do plánovaného výletu do Talianska zostávali ešte dva týždne presvedčil so Ivana Tatranského (prezývka) - teda môjho Írskeho spolulezca, že sa pôjdeme pozrieť na Fair Head. S Ivanom sme dovtedy z tradičného lezenia dali len párk krát Dalkey a vybehli sme peknú štvorĺžkovú Prelude Nightmare za VS-4c v Glendalough. Tento výlet mal byť Ivanove zasvätenie do ťahania tradičných ciest.
V piatok večer pivo v Pifku ale v Sobotu ráno sme už o siedmej vyrazili na Smrťákovi smer BallyCastle (Severné Írsko). Väčšina cesty z Dublinu je po diaľnici M1 až za Belfast a po niekoľkých desiatkach míľ sme v Ballycastle odbočovali smerom na Murlough Bay a odtiaľ do doľava na Seanovu farmu (odbočka Fair Head).
Na farme sa dá auto zaparkovať na deň za myslím 3-4 britské libry. Nie je to nijako kontrolované, ale cena je minimálna a vďaka dobrému vzťahu lezcov s farmárom Seanom je možné slobodne prejsť cez jeho farmu až nad oblasť. Lezenie na Fair Heade začína väčšinou 100m zlaňákom z voľne pohodeného šutra. My sme tak urobili v sektore Rathlin Wall.
Začali sme z vesela cestou ktorú som už dávnejšie liezol - Roaring Meg (VS 5a,4b,4a) 100m. Prvú dĺžku ťahál ja keďže je trošku náročnejšia, ale potom som pustil Ivana do zakladania do ďalších dvoch a v podstate sa tade prešiel bez väčších problémov. Do cesty sme si zobrali vysielačky a bolo veľmi príjemné nemusieť hulákať na spolulezca, keďže hlas sa nad morom nemá odkiaľ odraziť.
Koniec prvej dĺžky Roaring Meg (VS-5a)
Po dolezení sme hore chvíľu kecali s miestnym lezcom, ktorý práve vysóloval Gironu a tak sme použili jeho lano na zlanenie dole do cesty. Girona je pekná *** dvojdĺžková cesta VS(4c, 4c) 47m so štandom pri veľkom odsadenom skalnom bloku. Cesty v tejto oblasti sú dosť na husto a prepletajú sa (Chieftain a Taoiseach), takže navigácia je pomerne zložitá. Odporúčam ísť si najpr cestu dobre napozerať z útesu.
Začal som opäť ja nakoľko som v Girone už bol. Po celkom slušnej zaberačke špárou som doliezol a spravil štand z 3 kusov. Dva veľké friendy a hexcenter za odchlípnutým blokom. Tutovka. Sedenie na skalnej kocke pod štandom a lano v špáre pod nohami. Ivan v pohode doliezol a rýchlo sme prehádzali materiál aby mohol pokračovať. Prvá chyba bola, že namiesto druhej dĺžky Girony sa pustil viac vpravo (podľa mňa druhá dĺžka Chieftaina). Po asi piatich metroch mu prdli nohy a pristál pri mne na skalnej kocke. Istiacou rukou som ho ešte zachytil aby nepadol do štandu.
Sektor Rathlin Wall
Druhá chyba - vždy si treba založiť čím skorej prvé istenie. Mali sme taký pocit, že nám asi Fair Head chce niečo naznačiť. Ale v pohode. Povedal som Ivanovi, že keď chce môžeme to zbaliť a vybehnút cez Ballycastle Descent Gully späť k veciam. On sa ale nedal odradiť (rešpekt) a skúsil to ešte raz. Tentokrát založil istenie oveľa skôr a častejšie. Potom ale prišiel crux druhej dĺžky a čo bolo oveľa horšie rýchlo sa zotmelo. Pod previsom, kde si normálne treba nájsť dobré nohy bolo vďaka tme o dosť ťažšie. Spýtal som sa smerom nahor “máš dobre založené?”. Ivan z hora “hej mám tu taký pofidérny čok”. Po niekoľkých pokusoch prebiť sme sa zhodli, že v tme to nepôjde a že pôjdeme dole. Chyba číslo tri - vždy si ber čelovku.
Pred spustením som ešte povedal Ivanovi nech si dá ešte jeden čok. Pre istotu keď ten prvý nebol moc dobrý. O chvíľu som ho spúšťal na jednom lane a druhé čo mal cvaknuté pod sebou (asi 6m) som doberal.
Zrazu. Cink … Cink … “kurvááá” … niečo sa odrazilo o môj chrbát a letelo ďalej
Hlas v hlave: “Tak tie horné dva čoky sú v riti, kde je ďalšie istenie a vydrží to? Čo tam vlastne dal? Čo keď nie? … Dobre je ten štand spravený?”
....
Ďalší čok (sedmička) vďakabohu podržal a tak som mohol zachytiť jeho pád na druhom prameni. Pozrel som dole. Ivan asi 6 metrov podo mňou. Našťastie v poriadku, len trochu oškretý, dobral som ho hore do štandu.
Ivan s čokom 7 a kúskom lana
Stiahli sme lano a prameň ktorý chytil pád seknutý asi 10 metrov od konca. Nejako sme zlanili dole pod Gironu za asistencie super vysielačiek, ktoré majú v sebe jednoduchú ledku sme sa vyškriabali hore k veciam v postate už za úplnej tmy. Potom ešte nácvik so statikou. Trafiť sa do správneho kúta. Zlanil som dole a podarilo sa mi vybrať všetko až na jeden čok - ten ktorý zachytil pád. Tak som pekne krásne opäť vyšiel hore a dal si ešte jeden spust tentokrát vo výbave s kameňom na vytlčenie. Našťastie spusty už boli s čelovkou a v normálnych teniskách.
Po zbalení vecí sme došli k autu myslím o pol jedenástej a o jedenástej už sme v Murlough Bay (pracovný názov - koniec sveta) stavali stan a varili večeru.
Dolezový štand na Fair Heade (som pripnutý o skalu za mnou)
Na ďalší deň sme sa vrátili do rovnakého sektora a dali sme si kombináciu Chieftaina a Taosieach (VS-4b). Ivan ťahal prvú dĺžku (opäť rešpekt) a ja som potom išiel druhú. Asi o tretej sme si povedali, že sa ideme namiesto lezenia ešte poprechádzať popri útese a pozrieť si ostatné cesty. Pozreli sme si aj Gironu z druhej strany a myslím, že sa tam vrátime.
Cestou späť do Dublinu sme sa zhodli, že Fair Head nám dal zase cez pysk a že asi ho treba brať viac s rešpektom lebo to neni preglejka. Keďže sme to obaja v zdraví prežili vyhlásili sme víkend za úspech a neúspech za výzvu.
See you again Fair Head



Lezecké denníky 1 - WATrip (September 2015)

Kolega v Seattli s ktorým sme sa dávnejšie dohadovali na lezení dáva v Auguste výpoveď a to znamená, že bude mať asi dvojtýždňové voľno kedy môže ísť na dlhšie liezť. Kedže leto 2015 stojí na ostrove za zlomený dáždnik (cez týždeň pekne, cez víkend prší) na rýchlo vybavujem “pracovnú” cestu do USA. Plán je týždeň pracovať, týždeň oddychovať a potom týždeň znova pracovať.
Do Seattlu prilietam s dvoma batohmi, z čoho väčšinu tvorí lezecký materiál. Popri práci stíham s kolegom pár krát vybehnúť na umelinu, ale on je viac menej preglejkár zvyknutý na udicu. Umelina kvalitná, akoby OBD doska potiahnutá kleberom a vytvorené štruktúry ako špáry, či odštepy na trénovanie sokolíka. Ono sa ten špárový tréning nakoniec zíde.
Sedona a v pozadí Space Needle
Po asi týždni v práci idem konečne v Sobotu vyzdvihnúť auto do požičovne v meste na 2hej a vraciam sa späť do hotela po veci. Teším sa že auto je veľké aj aj s rozťahanými vecami sa v pohode vzadu vyspím. Keďže nemám v zásobe plán B na ubytovanie tak radosť je veliká. Therm-a-restka a ľahký spacák ktoré som si priniesol z Írska mi budú stačiť. (takmer)
Okolo obeda sa presúvam zo Seattle na východ a využivam to, že v telefóne mám Sygic world s vopred stiahnutou mapou Washingtonu. Narýchlo sa ešte zastavím v REI kúpiť ľahučký plynový varič so zásobníkom, ešus a sprievodcu víkendovým lezením vo Washingtone a môžem vyraziť na východ po ďiaľnicu US 2.
    
Index
Cieľ cesty je dedinka Index, WA ležiace na rieke Skykomish, na západnom úpätí Kaskád (Cascades). Celkovo tam žije približne 200 ľudí a ďalších pár desiatok lezcov, ktorí nadivoko kempujú medzi riekou a železnicou pár sto metrov od sektora Index City Wall. Do Indexu prichádzam až po zotmení a miesto na spanie-parkovanie nachádzam pri rieke. Okrem ťažkých vlakov ktoré prechádzajú okolo ma nikto neotravuje a ráno sa zobúdzam do slnečného dňa v horách. (Ťažký vlak = 4 lokomotívy vpredu, cca 100 vagónov, 2 lokomotívy vzadu)
Raňajky
Po raňajkách pri rieke pripravených z miestnych plodov idem lapať mobilný signál a dať si rannú kávu a “noviny”. V indexe je okrem turistického centra, kde sa človek môže najesť jeden obchod so všetkým. Verejné toalety sú prístupné pre verejnosť bezplatne celý rok. Volám Seanovi (kolega), že kedy môže prísť a zatiaľ idem obzrieť skalu.
Špáry
Asi o dve hodiny prichádza Sean a keďže som mal dosť času zorientovať sa v sektoroch a vonku na skale on ešte neliezol (preglejkár), mám jasnú predstavu kde asi pôjdeme. Drvivá väčšina ciest v Indexe je v tradičnom štýle a tak si dávame len pohodovú Great Northern Slab (5.6+) a väčšinu času zabijeme tým, že ho učím ako sa previazať, ako založiť a vybrať čoky, vytvorenie a zrušenie štandu a tak ďalej. Neskôr nás vyháňa ľahké poprchanie zo skaly preč a tak to využívame na nakŕmenie sa a presun k rieke medzi ostatných lezcov a tulákov.
Great Northern Slab
Nasledujúci deň si ideme po rannú kávu a “noviny” a potom priamo do sektoru Notch Cave Side, ktorý je naľavo od hlavnej steny v malom kaňone. Na rozlez si dávam obidva Twin Crack (5.9), čo mi trochu potvrdí obtiažnosť, v ktorej sa ako tak cítim pohodlne ťahať po vlastnom. Sean to ide po mne na hornom. Po krátkom oddychu sa odhodlávam do krásnej dvojdĺžkovej špáry Toxic Shock (5.9) kde obe dĺžky spájam do jednej. Crux je iba mentálny na začiatku prvej džky, kde človek potrebuje naliezť otvoreným kútom po tenšej špárke a pod zadkom má dva mikro friendy - mňam.
Pohľad na twin cracks a toxic shock vľavo od kúta
Po tomto masochisticko kultúrnom zážitku mi ešte nestačí a ťahám Seana zajamovať si (zažabovať si po slovensky) do protiľahlej steny do cesty (5.7) s peknými offwidth krokmi (ani  na žabu ani komín). Opať spájam obe dĺžky a kolega to ide za mnou na druhom.
Sean na druhom
Lezenia nám na tento deň stačilo a po dobrom steaku si dávam oddych v campe s knihou v ruke a prekladám to čváchaním sa v rieke Skykomish. Sean musí odísť späť za dcérou do Seattlu a tak sa dohadujeme, že sa vidíme o 2 dni.
Kúpanie v Skykomish river
Keďže som na jeden deň lezecky osirel, rýchlo vymýšľam náhradný program a v hlave sa mi vynára spomienka ako mi niektorý kolega spomína krásne jazero medzi kopcami približne v miestach kde som aj ja. V šport centre v Indexe na internete pozerám popis k Blanca Lake trail a po káve a novinách sa dávam na cestu. Podľa mapy odbáčam z hlavnej na lesnú cestičku a asi po 10 míľach trmácania sa prichádzam k štartovaciemu bodu turistického chodníka Blanca Lake. Kupujem permit samoobslužnej kasičke beho-krokom sa vyberám k jazeru.
Cesta k jazeru
Celú cestu mám pocit ako keby som bol niekde u nás v Nízkych Tatrách. Rovnaký vzduch a snáď aj charakter lesa. Za hodinu stúpania desať minút klesania sa mi zrazu za zátačkou pred očami objaví Blanca Lake. Chvíľu sa túlam okolo jazera, užívam si pohľady a trochu ma mrzí, že naokolo nie je nikto s kým by sa o to dalo podeliť. Až cestou naspať stretávam ľudí ktorí práve idú k jazeru.
Blanca Lake
Ďalší cieľ mojej cesty je mestečko (populácia cca 2000) Leavenworth za horským priechodom a lyžiarskym strediskom Steven's pass. Cestou sa ale ešte zastavujem oskúpať v parku Wenatchee lake.
Wenatchee Lake
Malá poznámka k Leavenworthu. Táto dedina bola na pokraji bankrotu a nejakého chytráka napadlo ako prilákať turistov. Meststké zatupiteľstvo rozhodlo, že všetky prevádzky ako aj domy musia byť štylizované ako Bavorská dedina. Radní to berú vážne a tak sa toto pravidlo týka aj zavedených reťazcov ako je Starbucks či McDonnalds a veru museli upravit do tohoto štýly aj svoje logá. Celá dedina je jeden obrovský gýč, ale zachránilo ich to pred krachom.
McDonnalds v Leavenworthe
Kúsok odtiaľto je park a zároveň lezecká oblasť Peshastin Pinnacles, ktorá je diametrálne odišná. V prvom rade sa tu občas nájdu v cestách skoby a nity. V druhom rade je to oblasť piesková. So Seanom sa opať stretávame ale keďže prišiel neskôr máme čas len na jednu cestu na Martian Tower. Z prvého výkladu si vyberám tradičnú cestu s tromi nitmi priamo na vežu Martian Tower cez abstraktné vymleté pieskové tvary s názvom The Catacombs (5.7) ktorá je aj na obrázky v sprievodcovi.
Martian Tower - The catacombs (5.7)
Po dolezení ideme na tradičný americký Wiener Schitzel do reštaurácii v Leavenworthe a potom sa presúvame pod oblasť Icicle Creek, kde prespávame načierno na parkovisku. Sean sa dokáže vyspať po sklopení zadného sedadla vo svojej Honde Accord, tak že nohy má v kufri a telo na zadnom sklopenom sedadle. Núkal som mu luxusné miesto v Sedone, ale okúňal sa. Ráno ho budím o 6 čo ťažko znáša, ale skorý nástup nám zaručuje znesitelné teploty na lezenie na tejto strane Kaskád.
Icicle Creek - ráno
Pôvodne sme plánovali ísť krásnu a známu tradičnú cestu Outer Space (5.9), ale keďže Sean má čas len doobeda ideme opáčiť vyistené žulové platne. Nástup do sektora je trochu dhší, ale výhľady stoja za to. Po príchode na miesto si vyberáme zo sprievodcu troj-dĺžkovú Dog Ate My Topo (5.9). Platne ja môžem a v strednej dĺžke za 5.3 dávam priestor Seanovi aby si skúsil ťahanie a robenie štandu. Na štand dovidím takže ho priebežne môžem kontrolovať. Tretia dĺžka ide ľahúčko a tak už pred obedom schádzame k autám a tešíme sa z toho pretože teploty sa šplhajú nad 30 stupňov.
Prechod cez Icicle Creek
Spa v kaňone
S lezením vonku a so Seanom sa pre tento výlet lúčim a poobedie využívam na pranie a kúpanie sa na privátnej pláži na brehu Icicle Creek. Večer sa presúvam východnou stranou Kaskád okolo mesta Yakima do národného parku Mt. Rainier.
Pohľad spať na kaskády z cesty do Yakima
Cestou prechádzam lezeckou oblasťou Tienton River, kde na oboch stranách sú andezitové stĺpy podobne ako na FairHeade v Severnom Írsku. Na chvíľu sa zastavujem poobzerať, ale čas a únava ma tlačia aby som pokračoval. Asi po 6 hodinách šoférovania parkujem na vyhliadke pod Mount Rainier a pri nulových teplotách fotím Mliečnu dráhu.
Mt. Rainier a Milky Way fotené z vyhliadky Sunrise
Dve hodiny ráno ked konečne zaspávam rana pod hlavou ako z dela. Moja prvá myšlienka je že medveď mi prehryzol pneumatiku. Druhá, že do auta strieľa ranger. Po emprickej eliminácii oboch možností čelovkou zisťujem, že lamely na mojej Therm-a-restke sa rozhodli spontánne explodovať, čo má za následok tvorbu krásneho vankúša, ktorý sa však za veľkého buchotu v náhodných intervaloch rozrastá. Ráno o piatej nevyspatý idem na prechádzku popod Mt. Rainier.
Mt. Rainier ráno
Po niekoľko hodinovej prestávke sa vraciam naspäť do Seattle cez mestečko Snoqualmi falls. Tu obchádzam plot jednej z prvých vodných elektrární a kúpem sa pod vodopádmi.  Odtiaľ pokračujem na párty ku kolegovi do Seattle a potom nocou ešte 250 míľ k pobrežiu pacifiku k Indiánskemu mestu Ocean Shores. Indiánske mesto neznamená típí a pečúce sa bizóny ale obrovské hotely a kasína a rangera, ktorý vám nedovolí spať na pláži. Aj tak o niekoľko hodín svitá a tak sa prespím na odbočke k nejakému domu a na pláž sa vraciam už za svetla. Kúpaniu v Pacifiku neviem odolať, ale voda je riadne studená. Tu na pobreží uvarím posledný čaj a plynová karťuša je prázdna.
Po ďalších hodinách šoférovania sa vraciam späť do Seattle odovzdať auto a opäť sa ubytovať v hoteli. V holliday Inn majú práčku za šesť dolárov a tak dobieham hygienu a pohodlie za týždeň strávený v aute. Na Facebooku som v skupine lezeckej steny našiel týpka s ktorým ideme ešte pár krát liezť na stienku, ale potom moja služobná cesta končí a ja sa musím vrátiť späť do Dublinu.