Pred časom sme si s Evicou povedali, že sa pripravíme na polmaratón, ktorý sa pravidelne koná pod hlavičkou ČSOB maratón. Na tréning sme sa rozhodli použiť voľne dostupný tréningový plán, ktorý vytvoril užívatel s nickom NorthSea na portáli Movescount, čo je online aplikácia pre tréningové počítače Suunto. Plán pripraví úplného začiatočníka na odbehnutie polmaratónu. Keďže sme už v 9 týždni plánu, tak tréning je už pomerne náročný. Beháme až 4 krát do týždňa (3xhodina a 1x hodina a pol). Dnes sme sa dostali k behaniu až pomerne neskoro večer, a keď sme sa pozreli na schodisku z okna na lejak pod nami, bolo jasné, že dnes sme dobehali. Chvíľu som v hlave riešil návrat domov, ale potom Evicu napadlo odskúšať vec, ktorú som sa pred časom náhodou dozvedel od starého himalájistu Denisa Urubka na festivale MarmotaFest.
Pánko má na konte okrem všetkých 14 osemtisícoviek aj rekord pri výstupe (výbehu) na Elbrus v čase 3:55:58. To je celkom slušný čas, keď si človek uvedomí, že na trase prekonal prevýšenie 3650m do nadm. výšky 5642m a druhý závodník dobehol o 40 minút neskôr.
Denisa sa niekto pýtal ako trénuje, on odpovedal, že si poobede vybehne na nejakú 4000, čo má doma za rohom. Niečo ako keď my ideme na Pajštún. Dôležitá je ale odpoveď na ďalšiu otázku, ako trénuje keď je vonku veľmi zlé počasie. On odpovedal, že: "viete, ja bývam v 12 poschodovom paneláku, tak keď je vonku veľmi škaredo, tak si pár krát, teda asi 50, vybehnem tých 12 poschodí dole a hore."
Keďže disponujeme 13 poschodiami, rozhodli sme sa podniknúť projekt 13x13 to jest vybehnúť si tých 13 poschodí 13x čo je len 2700 schodov. Trvalo nám to 45 minút, a už vieme, že nabudúce pri zlom počasí máme o náhradný tréning postarané.
Ďalšia varianta je pyramída 1-13-1 čiže najprv z prízemia na prvé a späť na prízemie, potom druhé, ...
Máte aj vy nejaké podobné nápady? Ak by ste sa to rozhodli tiež skúsiť, podeľte sa so zážitami v diskusii pod týmto článkom.